How much do fruits and vegetables COST?

DSC_5693

“But it’s too EXPENSIVE to eat FRESH FRUITS AND VEGGIES!” 

Yes, we say it, and now it’s been studied. 

I find this stuff fascinating, even if I basically fail at life when it comes to fulfilling the fruit and vegetable component of a healthy diet.  I don’t eat hardly ANY fruit in any form, and vegetables, some, but not enough, and fibrous foods not cooked to death make me want to scrape my intestines out with a potato peeler!  But, don’t you dare tell me how much cheese costs per edible cup!  I know, I know.  Even if I love my greens, I don’t love the bowel death.  I puffy heart my WLS!

IMG_1643

Anyway – for someone who actually EATS – you know – food?

How Much Do Fruits and Vegetables Cost?

By Hayden Stewart, Jeffrey Hyman, Jean C. Buzby, Elizabeth Frazão, and Andrea Carlson

Economic Information Bulletin No. (EIB-71) 37 pp, February 2011

What Is the Issue?

Federal dietary guidance advises Americans to consume more vegetables and fruits because
most Americans do not consume the recommended quantities or variety. Food prices, along
with taste, convenience, income, and awareness of the link between diet and health, shape food
choices. This research updates previous estimates of vegetable and fruit prices, and estimates
the cost of satisfying recommendations for adult vegetable and fruit consumption in the 2010
Dietary Guidelines for Americans.

What Are the Major Findings?

We estimated the average retail prices of 153 fresh and processed vegetables and fruits, where
processed includes frozen, canned, and dried vegetables and fruits as well as 100% fruit juice. We also estimated the average price per edible cup equivalent for each vegetable and fruit. This is the consumption unit used in the 2010 Dietary Guidelines for Americans, and measures only the edible portion of a food once it has been cooked or otherwise prepared for consumption. In 2008:

• An adult on a 2,000-calorie diet could satisfy recommendations for vegetable and fruit
consumption (amounts and variety) in the 2010 Dietary Guidelines for Americans at an average
cost of $2 to $2.50 per day, or approximately 50 cents per edible cup equivalent.

• The lowest average price for any of the 59 fresh and processed fruits included in the study
was for fresh watermelon, at 17 cents per edible cup equivalent. The highest average price
was for fresh raspberries, at $2.06 per edible cup equivalent.

• The lowest average price for any of the 94 fresh and processed vegetables included in the
study was for dry pinto beans, at 13 cents per edible cup equivalent. The highest average
price was for frozen asparagus cuts and tips, at $2.07 per edible cup equivalent.

• Processed fruits and vegetables were not consistently more or less expensive than fresh
produce. Canned carrots (34 cents per edible cup equivalent) were more expensive than
whole fresh carrots eaten raw (25 cents per edible cup equivalent). However, canned
peaches (58 cents per edible cup equivalent) were less expensive than fresh (66 cents per
edible cup equivalent).

• Retail prices per pound often varied substantially from prices per edible cup equivalent. Fresh broccoli florets and fresh ears of sweet corn both sold for around $1.80 per pound at retail stores, on average. After boiling and removing inedible parts, however, the sweet corn cost almost twice as much as the broccoli florets ($1.17 vs. 63 cents per edible cup equivalent).

Costs in the study are defined as the average prices paid by all American households for a food over a 1-year period, including purchases in different package sizes, under different brand names, and at different types of retail outlets (including, among others, supercenters such as Wal-Mart, wholesale club stores such as Costco, “traditional” grocers such as Safeway, Kroger, and Albertsons, and convenience stores).

How Was the Study Conducted?

We used 2008 Nielsen Homescan data to calculate the average price of a pound (or, for juices, a pint) of 153 fresh and processed fruits and vegetables at retail stores. In order to estimate price per edible cup equivalent for each food, retail quantities were adjusted for the removal of inedible parts and cooking that occur prior to consumption. For example, 1 pound of store-bought fresh pineapple yields 0.51 pound of edible pineapple. Data from the USDA National Nutrient Database for Standard Reference (Release 21) and USDA’s Food Yields Summarized by Different Stages of Preparation were used to estimate edible weights. The MyPyramid Equivalents Database, 2.0 was used to define edible cup equivalents.

 

For more information, contact: Hayden Stewart, Jeffrey Hyman, Jean C. Buzby, Elizabeth Frazão, and Andrea Carlson

Web administration: webadmin@ers.usda.gov

Updated date: February 1, 2011

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *